Kütahya Çini Yapı Tasarım - Cami Çinisi Nedir? Cami Mimarisinde Çininin Kullanımı.

Kurumsal-01Kurumsal-02

Cami Çinisi Nedir? Cami Mimarisinde Çininin Kullanımı.

Cami çinisi, çinicilik kültürünün en önemli türlerinden bir tanesi olurken Türk – İslam sanat anlayışının bir yansımasıdır. Osmanlı Devleti döneminde camilerin oldukça görkemli yapılar olarak tasarlanmasında cami çinilerinin etkisi oldukça fazladır. İnce işçilik ve kaliteli görüntü ile hazırlanan çinilerin duvara yerleştirilmesi de oldukça titiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda cami çinicilik anlayışı oldukça çok gelişmiştir.

Cami çinisi kullanımı ile alakalı en özel örnekler nereler diye bakıldığında akla gelen pek çok seçenek vardır. Ancak en önemlileri aşağıdaki gibidir.

  • Yavuz Sultan Selim Cami
  • İznik Yeşil Cami
  • Edirne Muradiye Cami
  • Bursa Yeşil Cami
  • Edirne Şah Melek Paşa Cami

Cami çinisi alanının gelişme göstermesinde bu eserler önemli bir yer tutar. Baba Nakkaş olarak bilinen çini ustasının öncülüğünde büyük eserlerin ortaya çıkması bugün cami çiniciliği şeklinde bir uğraşın varlığını destekler.

Cami Çinisi Neden Tercih Edilmektedir?

Kültürel bir miras olarak da kabul edilebilecek olan çiniciliğin camilerde yoğun kullanımının temelinde görsel kusursuzluk vardır. Camilerin mihrap ve minber kısımlarında klasik boya teknikleri ya da duvar süslemeleri yerine çini kullanılmaktadır. Böylelikle görsellik kusursuz bir noktaya ulaşırken dayanıklılık da oldukça başarılı bir şekilde elde edilmektedir.

Cami çinilerinin Osmanlı Dönemi eserlerinin de incelenmesi ile uzun yıllar varlıklarını koruyabildikleri gözlemlenir. Bu kapsamda cami çinilerinin tercih edilmesi kalitenin uzun süre yakalanması adına da değerlidir.

Çinicilik Uygulamaları ve Ücretler

Baba Nakkaş’tan miras kalan bir anlayış olan çiniciliğin bugünlerde ticari bir etkinlik olduğunu belirtmek gerekir. Cami ya da diğer alanlarda kullanılabilecek olan cami çinisinin ücretleri konusunda belirleyici faktör uygulama alanıdır. Alan büyüdükçe ödemeniz gereken ücretler artarken kullanılması arzu edilen çinilerin nitelikleri de farklılaşır. Bu da hiç şüphesiz fiyatlar üzerinde belirleyici faktörlerden bir tanesi olur.

Siz de cami, hamam ya da diğer alanlarda kullanılmak üzere cami çinisi ile alakalı en değerli çözümlere Kütahya Çini Yapı Tasarım ile ulaşabilirsiniz. Kaliteyi ön plana çıkaran ve ayrıcalıklarla dolu çözümlere imkan sağlayan firmamızla iletişime geçebilirsiniz.Cami Mimarisi Ürün Grupları

-----------------------------------------------------