cini-ornekleri
Cami Mimarisinde Çini Örnekleri | Birbirinden Şık Modeller
25 Şubat 2024
cini-ornekleri
Cami Mimarisinde Çini Örnekleri | Birbirinden Şık Modeller
25 Şubat 2024

Cami kürsü mimarisi alanında çini sanatı 18. yüzyıldan itibaren etkilerini sürekli geliştirerek ve kendini yenileyerek devam ettirmektedir. Özellikle Kütahya çinisi bugün varlığını hala sürdürmekte olup, cami mimarisi içinde kürsü alanında gözle görülür şekilde kendini göstermektedir.

Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak modellerimiz geleneksel ve modern çini sanatının birleşimi noktasında estetik ve işlevsellik bakımından büyük avantaj sunmaktadır. Peki cami kürsü tasarımlarında en çok kullanılan modeller ve desenler nelerdir? Bu modellerin avantajları nedir?

Kütahya Cami Kürsü Çini Modelleri Özellikleri

Zor ve uzun süreli uğraşlardan biri olan Kütahya cami kürsü çini modellerimiz, uygulanan teknikler sayesinde oldukça kaliteli ve dayanıklı yapıya sahiptir. Ayrıca;

  • Modellerde Osmanlı ve Selçuklu mimarisine ait geleneksel detaylar ile modern mimari detayları yer almaktadır.
  • Modellerde kullanılan desenli çini karolar su, nem gibi dış hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Ayrıca yüksek ısıda fırınlama yapılarak üretilen seramik tabanlı Kütahya cami kürsü modelleri küf ve bakteri oluşumunun önüne geçmektedir.
  • Yıllar sonra dahi modellerde renk ve doku kaybı oluşmaz.
  • Bunun yanında modellerde kullanılan kaliteli hamur malzemesi, ısı ve ses yalıtımı konusunda oldukça etkilidir. Yazları serin, kışları ise ılık tutan dokuya sahiptir. Ayrıca sesin homojen şekilde dağılmasında önemli rol oynar.
  • Kullanımı, uygulaması ve bakımı kolay modellerimiz mevcuttur.
  • Ayrıca modeller özel ustalık gerektirir.
  • Bunun yanında uygun fiyatlı cami kürsü çeşitleri mevcuttur.
cami-kursu

Cami Kürsü

Cami Kürsü Mimarisinde Çini Modelleri

Cami kürsü çini süsleme sanatında işlevsellik, kullanım amacı, estetik, dini amaç, fiyat vb. etkenlere bağlı olarak farklılık gösteren pek çok model bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanacak olursa;

1 – Desenli Karo Modeller

Karo desenli modellerimiz, cami kürsü başta olmak üzere iç ve dış cami mimarisi içinde mimber, mihrap, duvar görüntüleri, şadırvan, mescit, tavan görüntüleri, cami diş cephe görüntüleri vb. alanlarda en çok tercih edilen modellerden biridir. Dayanıklı ve sağlam yapısıyla uzun ömürlü kullanım imkanı tanımaktadır.

2 – Cami Kürsü Ayetli Panolar

İslami değerleri daha estetik olarak sunmak için genellikle “Amenerrasulu” gibi ayetlerin de içinde bulunduğu büyük panolardan oluşmaktadır. Bu modellerde yanyana ulama tekniği ile oluşturulan panoların bütünlüğü vardır. Düz formlu olabileceği gibi kabartmalı şekilde de yapılabilir.

3 – Altıgen Dinî Motif Modelleri

Altıgen şekilli dini motif modelleri cami mimarisinde en çok tercih edilen unsurlardan biridir. Mihrap, cami kürsü, mimber gibi alanlarda tercih edilecek işlevsel özelliklere sahiptir. Özel ve kaliteli seramik ile yapılmaktadır.

4 – El Dekoru Modeller

Ham olarak porselen üstüne özel porselen boyalarıyla yapılan sanattır. Özellikle cami çini sanatında fazlasıyla tercih edilir. Çini sanatı ustası tarafından çiçek modelleri, dini motifler, hat sanatı, ayet yazıları vb. ile estetik hale getirilir.

5 – Çiçek Desenli Cami Kürsü Modelleri

cami-kursu

Çini sanatı süslemesinde en çok görülen motiflerden oluşan modellerden biridir. Her birinin dini olarak anlamı vardır. Bunlar;

Model

Anlamı

Gül Hz. Muhammed‘i temsil etmesiyle özellikle kürsü cami modelleri içinde sıkça yer verilir.
Lale Arapça “Allah” lafını temsil etmektedir. Sembol olarak hilale benzediği için Osmanlı sancağı ve Allah’ın birliğini temsil etmek için kullanılabilir.
Karanfil Yenilenmek ve baharı temsil amaçlı kullanılabilir.
Hayat Ağacı Cennet ile dünya arasında bağlantıyı temsil etmesi noktasında kürsü çini modeli olarak kullanılmaktadır.
Selvi Sonsuzluk simgesi oluşuyla ahireti temsil eder. Ayrıca tevhid inancını sembolize eder.

6 – Hat Sanatı Cami Kürsü Modelleri

“Allah, Muhammed” gibi isimlerin geleneksel Osmanlı mimarisi yansıması olarak kullanılmasıdır. Karo taşlar üzerine çini sanatıyla yazı yazma işlemidir. Özellikle cami çini işlerinde cami kürsü, mihrap, mimber, kubbe, mescit gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu sanatın uygulandığı çini alt yapısında kuvars tarzı hammadde dağılımı olduğu için sesi absorbe etmektedir. Ayrıca ısı yalıtımı noktasında etkilidir.

7 – Modern Geometrik Desenli Modeller

Daha çok yeni nesil çini sanatı anlayışı içinde modern desenlerin yer aldığı formlardan oluşmaktadır. Görkemli mimari yapılar olan camilerde kusursuz görünüme fırsat tanır. Bordür motifleri, karo sütunce desenleri, balık pulu, Rumi geometrik desenler modelde sunulmaktadır.

Kürsü Çini Tasarımında Kullanılan Teknikler Nelerdir?

cami-kursu

Kütahya çini sanatında birbirinden farklı ve her biri işlevsel özelliklere sahip estetik formlu teknikler yer almaktadır. Kullanılacak alanın boyutuna en uygun şekilde tercih edilecek bu teknikler şöyledir;

Teknik

Detayı

Renkli Sır Tekniği Çini levhası üzerine renkli sırlama ile yapılmaktadır. Estetik olarak tercih edilir.
Sır Altı Tekniği Sır altı boya ile dekor üstüne şeffaf sır uygulanır. Yani şeffaf sır sayesinde boyanın üstü kapanır.
Sır Üstü Tekniği Sır pişirimi sonrasında ürünlerin üzerinde uygulanan süsleme sanatıdır. Yüzeyde sabit kalması için tekrar pişirilmesi gerekir.
Çini Mozaik Tekniği Eski tekniklerden biri olup, sırlı tuğla süsleme ile yapılmaktadır.
Luster Tekniği Işıltılı, pırıltılı sır üstüne veya içine metalik görünümlü boyalar uygulanarak yapılmaktadır. Genellikle sarı ve kahve tonları uygulanır.
Perdah Tekniği Sır üstü tekniklerinden biridir. Levha karo üstüne altın ya da gümüş tozu ile yapılmaktadır. Yeni nesil çinicilik noktasında tercih edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Cami mimarisi çini sanatı geçmişi, eskiye dayanıp günümüzde hala varlığını koruyan sanat dallarından biridir. Ayrıca cami kürsü sanatı başta olmak üzere bu konuda merak ettiğiniz bilgiler için aşağıdan fikir alabilirsiniz.

cami-kursu

1 – Vaaz Kürsüsü Nedir?

Vaaz kürsüsü merdiven ile çıkılan ve halka vaaz yani sohbet vermek için kullanılan caminin bölümlerinden biridir. Yüksekte ve oldukça göze görünen şekildeki formuna daha da görkem kazandırmak amaçlı çini sanatı esintileri ile süslenmektedir.

2 – Çini Sanatı Cami Kürsü Modelleri Fiyatları Nasıldır?

Fiyatlar alanın enine ve yüksekliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanılan model, işçilik, üretim maliyeti, firma gibi etkenler de fiyatlar üzerinde etkilidir. Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak ayrıcalıklı fiyat seçeneği ile birçok imkan tanımaktayız.