kutahya-cinicilik
En İyi Kütahya Çinicilik Firması| Kütahya Çini Yapı Tasarım
1 Nisan 2024
kutahya-cinicilik
En İyi Kütahya Çinicilik Firması| Kütahya Çini Yapı Tasarım
1 Nisan 2024

Çini karo modelleri genellikle zemin ve duvar mimarisinde dış etkenlere karşı dayanıklı yapısı ile fazlasıyla tercih edilmektedir. Silis kumu, toz boya, kuvars ya da agrega tarzı dirençli malzemelerin kullanımı sayesinde su, nem gibi dış hava şartlarına en uygun yapıdadır.

Birbirinden farklı renk ve desen çeşidi ile kullanım alanı konusunda çok yönlülük göstermektedir. Peki çini karo hangi alanlar için uygundur?

Kütahya Çini Yer Karosu Özellikleri

Kütahya karo çini geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Karahanlılardan bu yana tam 1000 yılı aşkın süredir süsleme ve estetik unsuru olarak tarihimizde yerini almıştır. Daha sonra duvar ve yer kaplamasında Osmanlı Devleti döneminde cami başta olmak üzere, han, hamam, saray mimarisinde zirveyi görmüştür.

Cam ve seramik malzemelerin bir araya gelişi ile oluşan su geçirmez yapıdaki levhalar olan karo çiniler, Kütahya çini sanatında bir yüzü sırlı bir yüzü düz özelliktedir. Diğer yandan özellikle cami mimarisinde tercih edilen bu sert levhaların özellikleri şöyledir;

  • Oldukça dayanıklı olup uzun yıllar sonra dahi renk ve desen kaybına uğramaz.
  • Ürünler TSE standartlarına en uygun şekilde üretilmektedir.
  • Bakımı ve temizliği oldukça pratik olup, bakteri, nem, küf oluşumuna da engel olur.
  • Desenli çini karo modellerinde yıldız, balık pulu, geometrik desenler, altıgen, kare, çiçek ve bulut motifleri kullanılmaktadır.
  • Renk tercihlerinde ise mercan kırmızısı, beyaz, turkuaz, yeşil ve mavi tonları ağırlıktadır.
  • Diğer yandan çini karo levhaları ısı ve ses yalıtımı noktasında da etkilidir.
cini-karo

Çini Karo

Çini Karo Kullanım Alanları

Çini karo kullanımı geçmişten günümüze cami, han, hamam, saray iç ve dış mimarisi ve günümüzde ise ev mimarisinde tercih edilmektedir. Ayrıca lokanta, cafe, otel ve mağaza iç mimarisinde de son dönemlerde popüler süsleme sanatı olarak kullanılmaktadır. Peki detaylı şekilde kullanım alanları nerelerdir?

1 – Cami Mimarisinde Çini Karo Kullanım Alanı

Görkemli ve gösterişli yapılar olan camilerde daha fazla estetik ve işlevsellik noktasında tercih edilmektedir. Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak çini karo seramik levhalarımız dayanıklılığı ve kullanışlı yapısıyla cami bölümlerinde tercih edilir. Bu bölümler;

 Cami Karoları Kullanım Alanları
Kürsü Mescit
Şadırvan Cami dış mimarisi
Mimber Sütünceler
Mihrap Bordürler
Duvar görüntüleri Kenar kaplamaları
Kubbe Pencere üstü alanlar

2 – Hamam Mimarisi Çini Karo

Çini karo levhaların su ve nem gibi dış şartlara dayanıklı kuvars malzemeden yapılmış olması hamam, sauna gibi alanlarda rahatlıkla kullanıma imkan tanır. Hamam iç mimarisinde duvar ve özellikle seramik yer karo modelleri baskıya dayanıklı olduğu için zeminde kullanıma uygundur.

Duvarlar için fayans karo levhalar ve zemin için dayanıklı seramik ya da mermer karo tercihi doğru olacaktır. Ayrıca bir yüzünün sırlı olması ise bakım ve temizlik konusunda konforlu kullanıma imkan tanır.

3 – Saray – Köşk – Han Mimarisi Çini Karo

Selçuklu ve Osmanlı saray, han ve köşk mimarisinde örneklerine sıkça rastlayacağınız karo modellerin bu kusursuz yapılara birçok faydası bulunmuştur. Yani;

  • Yapıya görsel anlamda estetik sunmak
  • Yapının dayanıklılığını arttırmak
  • Isı ve ses yalıtımı sayesinde işlevsel kullanıma imkan tanımak
  • Mekanı ferah ve aydınlık göstermek gibi faydaları sayesinde bu yapıların iç ve dış mimarisinde de kullanılmıştır.

cini-karo

4 – Ev Mimarisi

Günümüzde özellikle banyo, mutfak alanlarında hem ferah görünüm hem de suya karşı olan dayanıklılığı sayesinde tercih edilmektedir. Nemden kaynaklı bakteri ve küf oluşumuna engel olması en büyük tercih sebebidir. Seramik ve mermer karolar zeminde kullanılır iken fayans karolar duvarlar için daha uygundur.

5 – Lokanta ve Otel İşletmesi Karo Çini Kullanımı

İnsanların sadeliğin şıklığını aradığı bu dönemde çini karo renkleri ve sağlamlığı bunda etkili olmuştur. Yeni nesil dekorasyon anlayışına uygun olarak geçmişin ve kültürün izlerini lokanta duvar, fırın, yer döşemesi ve otel tasarımında görebilirsiniz.

Çini Karo Desenleri

Kütahya çini anlayışı içinde geçmiş ve modern kültürün yansımalarını bulmanız mümkündür. Desenlerde geleneksel motiflere rastlayacağınız gibi yeni nesil motifler de kullanılmaktadır. Karo çini desenleri ve motifleri ayrıca kullanım alanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıdan detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

cini-karo

Çini Karo Desen ve Motifleri Kullanım Alanları
Kozmik desenler ve İslami motifler Duvar görüntüleri

Cami çinisi

Ev mimarisi

Hamam ve saray mimarisi

Haliç desenleri Daha çok cami mimarisi
Osmanlıca yazılar,

ayetli karo levhalar, hat sanatı, tezhip,

dua ve özdeyişler

Cami mimarisi duvar görüntülerinde

Cami panolarında

Tablolarda

 

Hayvan figürlü desenler Lokanta, otel vb. işletmeler ile ev mimarisinde
Hayat ağacı, gül, karanfil, servi gibi İslami anlamı olan çiçek motifleri Cami duvar ve yer mimarisinde (Kürsü, mimber, mihrap, şadırvan vb.)
Altıgen, kare, balık pulu gibi geometrik desenli karolar ile çini karo bisküvi modelleri Otel işletme girişlerinde, cami mimarisi kürsü önünde, mutfak tezgahında, banyo duvarında

 

Fayans desenli karolar Daha çok duvar görüntülerinde
Seramik ve mermer desenli karolar Daha çok yer görüntülerinde

Karo Çini Fiyatları

Karo levhalar kaliteli yapısıyla uzun ömürlü kullanım imkanı sunduğu için fiyatı da değişiklik göstermektedir. Kullanılan renk ve desen, kullanım alanı, karoların ölçüsü, kullanılan malzeme kalitesi vb. bunda etkilidir. Örneğin; 40*40 karo fiyatları ile 10X10 karo çini desenleri aynı fiyatta değildir.

Yine aynı şekilde çini desenli seramik fiyatları ile fayans desenli karolar aynı fiyatta olmayacaktır. Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak kalitemize uygun ayrıcalıklı fiyat seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

cini-karo

Çini karo kullanım alanları ve bu alanlarda kullanılan motifler hakkındaki bilgiler yukarıda yer almaktadır. Ayrıca konu ile alakalı diğer sorular üstünden fikir edinebilirsiniz.

1 – Çini – Seramik Malzemeleri Nelerdir?

Hamur kalıbı, kum, tebeşir, kuvars, kaolen, çini boyası, desen, kara kalem, kobalt, kömür kalemi, parşömen kağıdı, çini mürekkebi ve cila gibi malzemelerdir.

2 – Karo Mozaik Nerelerde Kullanılır?

Karo mozaik levhaları daha çok kaldırım kaplaması, denizlik, iç ve dış döşemelerde tercih edilmektedir.