cini
Çini Nedir? Cami Çinisi Nasıl Olmalıdır?
16 Mart 2024
muezzinlik
Müezzin Kimdir? Müezzinlik İçin Gerekli Şartlar
24 Mart 2024
cini
Çini Nedir? Cami Çinisi Nasıl Olmalıdır?
16 Mart 2024
muezzinlik
Müezzin Kimdir? Müezzinlik İçin Gerekli Şartlar
24 Mart 2024

Desenli karo modelleri cami mimarisinde en çok tercih edilen levhalardır. Hem estetik hem işlevsellik hem de dayanıklılık bakımından görkemli cami mimarisi iç ve dış tasarımında hemen her alanda kullanıma uygundur.

Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak genellikle geleneksel ve modern kültürün yenilikçi tarzını cami mimarisi içinde yansıtmaktayız. Peki mimariye eşsiz güzellik katan bu desenli karo modelleri hangileridir? En çok tercih edilen motifler nelerdir?

Cami Mimarisinde Desenli Karo Modelleri

desenli-karoKütahya çinicilikte dayanıklılık noktasında duvar, yer, mimber, kürsü, şadırvan, mihrap, müezzinlik gibi alanlarda çok yönlü olarak kullanılır. Birbirinden farklı desenleriyle her alana uygun şekilde yerleştirilir. Cami iç mimarisinde daha çok estetik amaçlı, dış mimaride ise dayanıklılık bakımından tercih edilen bu modeller şunlardır;

1 – Çini Desenli Fayans

Çini desenli fayans modelleri kolay temizlik ve bakım noktasında daha çok duvar görüntülerinde kullanılmaktadır. Kütahya çinisi bu bağlamda en çok geometrik desenlere yer vermektedir. Altıgen, kare, dikdörtgen şekilli karolar üstüne ayetli yazılar, çiçek desenleri, Selçuklu ve Osmanlı motifleri, İslami motifler işlenmektedir.

2 – Çini Desenli Yer Karosu

Çini desenli yer karosu modelleri dayanıklılık noktasında baskıya en çok direnç gösteren modellerdir. Kuvars bileşenlerinin kaliteli yapısı bu noktada kendini kanıtlanmıştır. Yer karolarında ayetli ve dini yazılardan ziyade daha çok çiçek motifleri ile modern geometrik şekiller yer alır.

Yer karoları zemini daha kaliteli şekilde tasarlamak için tercih edilir. Ön yüzleri mat ve kaymaya karşı korumalıdır. Arap mimarisi ve Türk kültürünün yansımalarını taşıyan desenli karo modelleri, cami mimarisi için önemlidir. Bunun yanında taş özellikleri uzun süreli kullanıma imkan tanımaktadır.

3 – Desenli Karo Seramik

desenli-karo

Desenli Karo

Seramik desenli karo modelleri cami iç ve dış mimarisinde estetik görünümün yanında kalitesi ile de dikkat çekmektedir. Ayetli yazılar, bulut, çiçek, kozmik desenler, Haliç içi desenler, Osmanlıca ve Arapça yazılar ile dua desenleri, balık pulu, yıldız desenler en çok tercih edilen motiflerdir. Desenli seramik karo modelleri en çok nerelerde kullanılır?

 • Kürsü çinisi
 • Mihrap çinisi
 • Mimber çinisi
 • Müezzinlik
 • Şadırvan
 • Kemerler ve sütunceler
 • Duvar ve yer görüntüleri
 • Cami dış mimarisi

4 – Çini Mermer Desenli Karo

Mermer desenli karo modelleri sağlamlık ve kayma tehlikesine karşı daha çok yer alanları için uygundur. Mermerin baskıya olan dayanıklılığı, bu modellerin tercih edilmesinde en önemli kriter olmuştur. Yenilenmiş tasarımıyla daha çok geometrik şekillerin işlendiği çinicilik anlayışına göre üretilmektedir. Kare, altıgen, dikdörtgen gibi şekilleri ile tercih edilebilir.

5 – Çini Karo Mozaik Yer Kaplaması

Çini karo mozaik modelleri mermer tozu, silis kumu, çimento ve renkli mineraller kullanılarak üretilmektedir. Mozaik desenli karo levhaların özellikleri şu şekildedir;

 • Oldukça dayanıklı yapıya sahip olup, renk ve desen değişimi oluşmaz.
 • Karolar ısı yalıtımı konusunda ve sesi absorbe eden özellikleri ile büyük avantaja sahiptir.
 • Ürünler TSE standartlarına göre üretilmiştir.
 • Bakımı ve temizliği kolay olup su, nem, bakteri ile küf oluşumuna engel olacak kalınlık ve yapıdadır.
 • Kütahya desenli karo modellerinde bir yüz sırlı bir yüz düz olduğu için ürünler uzun yıllar kalıcılığını korumaktadır.
 • Yer karolarında daha çok modern dokunuşlu yıldız, altıgen, kare, bulut, çiçek gibi geometrik motiflere yer verilir.
 • Mercan kırmızısı, mavi, zümrüt yeşili, beyaz ve turkuaz gibi canlı renklerin kullanımı dikkat çekmektedir. Ayrıca kahve ve toprak tonları da yumuşak geçişler için tercih edilir.

6 – Şekilli ve Desenli Karo Modelleri

desenli-karoŞekilli modeller özellikle son dönem yenilikçi çini sanatı alanında kendini gösteren modern dokulu geometrik şekillerdir. Cami mimarisi içinde birbirinden farklı ölçüler ve şekilli modeller şunlardır;

Desenli Karo Ölçüleri Şekilli ve Desenli Karo Modeller
20×20

20×25

25×33

25×40

22,50×50

17×17

 

Balık pulu (Yeşil, mavi, kobalt)

Altıgen

Kare

Dikdörtgen

Wave Serisi (Gümüş, gold, turkuaz, yeşil)

Feather Serisi (Gold, turkuaz, yeşil, kobalt)

Shell Serisi (Yeşil, gold, turkuaz)

 

 

Desenli Karo Modellerinde Kullanılan Motifler

Kütahya Çini Yapı Tasarım bünyemizde modern ve geleneksel Türk kültürüne ait motiflerin birleşimi ile yenilikçi çini sanatı anlayışı hakimdir. Motiflerde zaman zaman Anadolu ve Osmanlı Dönemi ile Arap mimarisi esintileri hakimken, bazen de geometrik ve farklı desenlerin yansımalarına rastlayabilirsiniz. Peki en çok tercih edilen desenli karo motifleri nelerdir?

 • Rumi motif
 • İslami motif
 • Arapça ve Osmanlıca dua, yazı
 • Hat sanatı
 • Tezhip sanatı
 • Ayet desenli modeller
 • Haliç desen
 • Yıldız ve yaprak motifleri
 • Bulut motifi
 • Lale, hayat ağacı, selvi, karanfil gibi çiçek motifleri
 • Kozmik ve etnik desenler

Çini Desenli Karo Fiyatları Nasıldır?

desenli-karoKaro çini fiyatları bazı etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunda kullanılan malzeme kalitesi, işçilik, üretim maliyeti, model tasarımı, modelde kullanılan renk ve desen, ölçüler etkilidir.

Ayrıca alan ölçüsü de fiyat üzerinde önemlidir. Yani yer karo fiyatları ile cami bölümlerinden kürsü, mihrap, mimber, müezzinlik, şadırvan fiyatları aynı olmayacaktır. Yine aynı şekilde 40*40 karo fiyatları ile 20×20 ölçülerdeki fiyatlar aynı değildir. Ancak bu konuda Kütahya Çini Yapı Tasarım olarak ziyaretçilerimize ayrıcalıklı fiyat seçeneği ile çözüm sunmaktayız.

Sıkça Sorulan Sorular

Desen motifli karo modelleri, cami iç ve dış mimarisinin hemen her bölümünde kullanılmaya elverişli ve dayanıklı yapıdadır. Ayrıca estetik dokusuyla bu modeller hakkında merak ettikleriniz aşağıda yer almaktadır.

1 – Karo Seramik Çini Ürünleri Kalitesi Nasıldır?

Birinci sınıf malzeme kalitesi ile özellikle yer ve duvar karosu modellerinde su, nem, küf ve bakteri oluşumuna engel olup, renk ve desen değişimi yaşatmaz. Bu sebeple uzun yıllar dayanıklı kullanıma uygundur.

2 – Çini Karo Nasıl Yapılır?

Öncelikle silis kumu, mermer tozu ve porselen gibi malzemeler renk pigmenti eklenerek birleştirilir. Sonrasında kalıplara dökülür. Ardından çini preslenip, kurumaya bırakılır. En son dilediğiniz renk ve desen ile karolar elde edilir.